Turşunun bozulduğu nasıl anlaşılır?

2011-01-18 14:18:00

TURŞUNUN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Turşuların Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız.

Turşunuz bozulduğunda aşağıdaki belirtiler görülür:

1-YUMUŞAMA: Salamura suyunda tuz oranı az olursa görülür. Yüzeyde zar yapan mayalar da yumuşamaya neden olur. Salamura suyunu yeterince tuzlu yapmak ve yüzeyde biriken zar halindeki mayayı temizlemek suretiyle yumuşama önlenebilir. Turşunun tuz ayarını iyi yapabilmek için bkz. http://cubuktursusu.blogcu.com/tursu-suyu-nasil-hazirlanir/4021456

2-ŞİŞME: Salamuranın suyu çok tuzlu olursa görülür. Salatalık, kelek, pancar gibi sebze turşularında görülür. İçlerinde boşluklar oluşur. Bunu önlemek için tuz oranını doğru yapmak ve küçük, körpe sebze kullanmak gerekir.

3-ÇİÇEKLENME: Turşuların üzerinde beyaz bir zar olarak görülür. Tuzu ve ekşiliği az olmuş turşularda görülür. Turşu hava almış ve sıcakta beklemişse çiçeklenme kaçınılmaz. Önlemek için turşuyu serin bir yerde bekletmek ve zaman zaman üzerindeki zarı almak gerekir.

4-KÜFLENME: Turşunun üzerinde beyazdan başka renklerde zar ve küf oluşursa o turşuyu yememek lazımdır. Fazla hava almış, tuzu ve ekşiliği az turşularda görülür. Turşunuzun bozulmasını istemiyorsanız http://cubuktursusu.blogcu.com/tursu-yapiminda-puf-noktalar/7990508 yazımızı mutlaka okuyunuz.

5-ÇÜRÜME: Daha çok lahana turşularında görülür. Yapraklar suyun üstüne çıkınca hava alır ve çürürler.

6-SÜNME: Turşular sıcakta bekletilirse olur. Suyu salyalaşır. Yenmesi doğru değildir.

7-ESMERLEŞME: Turşu suyunda fazla kireç, demir, bakır gibi maddelerin bulunmasından olur. Bunun için içme suyundan turşu yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

Etiket: Turşu, turşuların bozulduğu nasıl anlaşılır, turşunun bozulduğunu nasıl anlarız, bozuk turşu, turşu barlanırsa, barlanmak, barlanmış turşu yenir mi , turşunun tuzu fazla ise ne yapılır, turşunun bozulduğunun belirtileri nelerdir, turşunun üzeri beyazlarsa yenir mi, bozuk turşu, turşu neden yumuşar, turşu neden şişer, turşu neden küflenir, turşuların yumuşamaması için ne yapmalı, turşu tarifleri, turşu yapımında püf noktalar, turşu yaparken nelere dikkat etmeli

90945
0
0
Yorum Yaz