Turşu suyu nasıl hazırlanır?

2008-09-04 09:32:00

 

Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır?Pratik Turşu Suyu Hazırlama Yöntemi:

İyi bir turşu yapılabilmesi için, salamuradaki tuz oranının çok iyi ayarlanması gerekir. Aksi halde,turşu ya yenemeyecek kadar tuzlu, ya da az tuzlu olur. Tuz oranının az olması ise, istenmeyen zararlı canlılann üremesine ve yumuşamaya neden olur.(cubuktursusu.blogcu.com)

80 gr. tuz 1 litre suda eritilir. Eger bir litreden fazla salamura gerekli ise, suyun her litresi için 80 gr tuz hesaplanır.Eğer tuz tartılamıyorsa, o zaman %8 tuzlu su, pratik olarak şöyle yapılabilir: Suyun her litresi için 5 yemek kaşığı silme tuz hesap edilir.(cubuktursusu.net)
Eğer istenirse, turşuya, salamuranın %10’u oranında sirke ilave edebilirsiniz. Yani 5 litre su konulduysa yarım litre sirke ilave edilir.

1 lt suya 80 gr  yani 5 silme yemek kaşığı tuz
5 lt suya 400 gr yani 25 silme yemek kaşığı tuz
1 lt suya 100 ml sirke
5 lt suya yarım litre sirke

Not: Turşu bidonuna sebzeler yerleştirildikten sonra ayrı bir kapta hazırlanan turşu suyu sebzeleri örtecek kadar bidona doldurulur.

Turşuluk sebze seçimi nasıl olmalıdır? 
Dikkat edilecek hususlar yazımıza bakınız.

http://cubuktursusu.blogcu.com/dikkat-edilecek-hususlar_10779011.html

 

 

 

etiket:turşu suyu,turşu suyu nasıl hazırlanır, turşu suyu nasıl yapılır, turşu  tarifi, tarifleri, turşu suyu,turşunun tuzu, turşuya ne kadar tuz konur,turşuya ne kadar sirke eklenir,turşu yapımı, turşu hazırlanışı,

0
0
0
Yorum Yaz