Sarmısak Turşusu -Sarımsak Turşusu

2008-04-21 16:24:00

 

SARMISAK TURŞUSU:


20 baş sarmısak

2 su bardağı sirke
8 dal kereviz

su
kaya tuzu

Uygun büyüklükteki bir kavanoza kabukları soyulmuş temizlenmiş sarmısakları doldurun. 6 dal kereviz ilave edin. Turşu suyunu bir litre başına 6 çorba kaşığı kaya tuzu ve 1 bardak sirke olacak şekilde hazırlayarak kavanozları doldurun. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatıp serin ve güneş görmeyen bir yerde 15-20 gün bekletin.Sarmısak Turşunuz hazır.Afiyet olsun

 

 

 

Diğer Tarif

 

SARMISAK TURŞUSU:


Malzeme Yarım kilo sarmısak, 1 su bardağı sirke. 1 silme yemek kaşığı kaya tuzu, 1-2 sap kereviz yaprağı, 3-4 sap dereotu.
Yapılışı Sarmısakların kabuklarını ayıklayın. Kaynar suda bir dakika bekletin, süzün ve kurulayın. Aralarına kereviz ve dereotu yapraklarını koyarak sarmısak dişlerini kavanoza yerleştirin. Diğer yandan sirke ve tuzu birkaç dakika kaynatıp soğumaya bırakın. Sirke ve tuz karışımını soğuduktan sonra sarmısaklann ustünü örtecek şekilde kavanoza boşaltın. Kuru ve az ışık alan bir yerde bir ay süre ile bekletin.Sarmısak Turşusunu tek başına veya yeşil zeytinin yanında servis yapın, salataları süslemek için kullanın.

 

13365
0
0
Yorum Yaz