Çubuklu Turşuculardan İyi Turşu Yapmanın Püf Noktaları

2009-10-02 16:03:00

Çubuklu Turşuculardan İyi Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Ankara Çubuk`ta 40 yıldır turşuculuk yapan İbrahim Bey, bu işin püf noktalarını şöyle sıralıyor: `Turşunun püf noktası tuzdur. 12 kiloluk malzemeye 550 gram tuz konuluyor. Sarımsak, sirke ve limon tuzu turşunun olmazsa olmazı. Öte yandan turşu kurarken içine 20 kadar karabiber tohumu koymak, turşunun güzel kokmasını sağlar. Defne yaprağı da turşuya güzel bir lezzet verir. Salatalık turşusu yaparken salatalıkları çatalla iğnelemeli, biberin ucu kırılmalı, fasulyenin uçları kırılmalı, domatese bıçak vurulmalı. Böyle yapılırsa, sebzelerin içine turşu suyu girer ve sebzeler diri olur. Turşunun yumuşağı makbul değildir.`Turşu Kaç günde olur?

İbrahim Bey, turşuyu yaptıktan sonra bir gün güneşin altında tutulmasını tavsiye ediyor: `Güneş alırsa gaz yapar ve içindeki sebzeler daha çabuk sararır. Bir gün güneş altında tuttuktan sonra güneş almayan bir yerde 15 gün bekletilmeli ve sonra kapağı açılmalı.

İyi turşu limonla mı, sirkeyle mi yapılır?

Neşeli Günler filmini pek çok kişi hatırlar... Adile Naşit ve Münir Özkul`un turşucu karı-kocayı canlandırdığı filmde biri iyi turşunun limonla, diğeri ise sirkeyle yapıldığını söylüyordu. Bakmayın siz filmde karı-kocanın ayrıldığına... İbrahim Bey `Bu filmde olur ancak` diyor. Çünkü bir turşunun içinde limonun da sirkenin de olması gerektiğini söylüyor. `İkisi de olmalı, çünkü turşuyu diri tutar` diyor.

Hangi sebzelerin turşusu yapılır?

Salatalık, domates, biber, fasulye, kelek, pancar, erik, lahana, havuç, taze kabak...

Tatlı meyvelerin turşusu olur mu?

Tatlı meyvelerin yanı sıra muzun, yumurtanın turşusu bile yapılıyor. İbrahim Bey `Bir tek armudun turşusu olur. Diğer meyvelerden yapılan turşular turşu değildir` diyor. 

İyi turşu nasıl yapılır öğrendik, şimdi de iyi
Turşu nerden alınır, bu güzel turşular nerden temin edilir öğrenelim?

Cevap çok basit. Ankara'nın yanıbaşındaki şirin ilçesi Çubuk'a sizleri bekliyoruz. Çubuk'ta onlarca turşuculuk yapan firma var. Çoğu marka olma yolunda... Çubuk 'ta turşuculuk özellikle adına düzenlenen Uluslararası festivallerden sonra büyük bir gelişme gösterdi . Şimdi Çubuklu turşucular Türkiye'nin her yerinden gelen Turşu Sipariş lerine yetişmeye çalışıyorlar. Toptan ve parekende turşu satışı yapılabiliyor.

Etiket: turşu, çubuk turşusu, iyi turşu nasıl anlaşılır, iyi turşunun püf noktaları, turşu tarifleri, turşu yapma , turşu hazırlama, turşu kurma, turşuculuk, çubuk turşu festivali, turşu nerden alınır, çubuk turşusu nerden alınır, çubuk turşusu nerden temin edilir, turşu siparişi, çubuk turşusu siparişi, toptan turşu satışı, lokantalara toptan turşu satışı, çubuk turşuları, çubuklu turşucular, çubuk turşusu nasıl yapılır,turşu kaç günde olur, hangi sebzelerin turşusu olur, turşu limontuzuyla mı sirkeyle mi yapılır, turşu limon tuzu ile mi sirke ile mi yapılır

 

 

11292
0
0
Yorum Yaz