Çubuk Turşu Festivali'nin Ardından...

2014-09-19 00:45:00
Çubuk Turşu Festivalinin Ardından... |  görsel 1
Çubuk Turşu Festivalinin Ardından... |  görsel 2
Çubuk Turşu Festivalinin Ardından... |  görsel 3
Çubuk Turşu Festivalinin Ardından... |  görsel 4
Çubuk Turşu Festivalinin Ardından... |  görsel 5

FESTİVALİN ARDINDAN

Çubuk'ta bu yıl 10.su düzenlenen Çubuk Turşu ve Kültür Festivali 14 Eylül 2014 Pazar günü sona erdi.

Festival boyunca zaman zaman yağan yağmura rağmen yurt içinden ve yurt dışından misafirlerin akın ettiği festival kapanıs seramonisi ile sona erdi. Festival boyunca gelen misafirlere ücretsiz turşu ikram edilirken , tonlarca turşu satışı yapıldı. Bu yıl festival alanının genişletilmesi de vatandaşların festivale olan yoğun ilgisi karşısında yine yetersiz kaldı. Bu yıl ilk defa turşucular caddesi oluşturularak turşucular Kıbrıs caddesine alındı. Vatandaşlar adına festival düzenlenen , tadına yüzbinleri Çubuk'a çeken Çubuk Turşularını rahat rahat tatma ve beğendiklerini satın alma fırsatı buldular.

Bu seneki festivalde kültürel etkinlikler daha çok ön plana çıkarıldı. Çubuk Belediyesi'nce Bekir Ağalar Konağı'nda oluşturulan Tacikistan, Kazakistan , Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Güney Kore, Çin ve Japonya büyükelçilikleri tarafından ülkelerinin , gelenek ve kültürlerini tanıtan eserlerin sergilendiği "Türk Dünyası ve Komşuları Müzesi" festival boyunca en çok ziyaret edilen yerlerden biri oldu. Ziyaretçilere Özbekistan ve Tacikistan büyükelçilikleri tarafından Özbek ve Tacik pilavları dağıtılırken, Çubuk Yıldırım Ahalisi Derneği tarafından da pişmaniye ve hoşmerim ikram edildi.

Atatürk caddesinde oluşturulan standlarda ise ; hat sanatı , cam işleme, filografi , el işi örgüler, maketler, yumurta kabuğu oymacılığı sanatı ve Çubuk'un meşhur ağat taşından yapılmış takılar sergilendi.

Festival alanının girişinde ise; başta Yıldırım Beyazıt Han ve Emir Timur'un heykeli olmak üzere Ankara Savaşı'nın yapıldığı ilçenin tarihine uygun figürlerin heykelleri yer aldı.

Festivalde eğlence de ihmal edilmedi. Festival etkinlikleri çerçevesinde , festival alanının da tam ortasında yer alan Atatürk parkına kurulan sahnede yerel sanatçıların verdiği konserlerin yanı sıra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sanatçıları ve Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi Devlet Konservatuarı sanatçıları da verdiği konserlerle festivale renk kattılar.

Festival sonrasında açıklama yapan Çubuk Belediye Başkanı Tuncay ACEHAN ; yurt içinden ve yurt dışından insanların festivale yoğun ilgi gösterdiğini, ziyaretçilerin ilçeyi ve kültürünü tanıma fırsatı bulduğunu, dönerlerken yüzlerinde memnuniyet ifadeleri görmenin kendilerini memnun ettiğini, festivalde emeği geçen herkese müteşekkir olduğunu belirtmiştir.

 

 

 

 

 

Etiket: çubuk turşu festivali, turşu festivali, ankara çubuk turşu festivali, turşu , turşu satışı, toptan turşu satışı, en leziz turşu, en kaliteli turşu, turşu nerden alınır, turşu nerede satılır, internetten turşu satışı, internette turşu, toptan turşu, çubuk turşusu nereden alınır, çubuk turşusu nerden alınır, çubuk turşusu nerede satılır, çubuk turşusunu nereden alırım, turşu üreticileri, turşucular, en meşhur çubuk turşu üreticileri, çubuk turşusu yapımı, turşu çeşitleri, turşu firmaları

0
0
0
Yorum Yaz